Бистра супа или по-гъста яхнийка
Продукти за 2-3 порции:
- пресен спанак - 1 пакетче бейби
- коприва - 1-2 шепи
- ориз ½ ч.ч.
- пресен лук, само бялата част на 1 стръкче
- бульон, 1 ч.ч. пилешки със зеленчуци или от микс изсушени
- вода към 700 мл от варенето на коприва
- 2 щ. сух джоджен
- майорана
- струйка Унисос
- олио 1-2 с.л.
- сол 1 ч.л.
- бял и червен пипер
- индийско орехче, настъргано или на прах
- лимонов сок на вкус
Сметанова добавка:
2 с.л. заквасена сметана, сол, черен пипер, копър, ¼ домат на ситно, перо лук на пръстенчета
Приготвяне:
Започваме с подготовка на листните зеленчуци. Спанака измиваме, отцеждаме и ръсим с капки Унисос (ако не е бейби, ще трябва да почистим дръжките). Копривата: може да е съвсем прясна или сушена - и в двата случая попарваме с вряла вода и оставяме на котлона за 3-4 минути. След като я прецедим, махаме жилавите стъбълца и накълцваме листата. Не изхвърляме ухаещата копривена вода - ще я използваме като течност за доливане, освен бульона (заради високата хранителната стойност копривената вода е идеална за поливане на цветя).
В тенджера затопляме олио с поръсен сух джоджен, бял пипер и майорана. Сипваме лука - съвсем малко наситнен пресен лук. Запържваме го бързо, а в това време фантастичният аромат от микса подправки предвещава нещо чудесно.
Сипваме ориза, който не е измит, за да освободи повече нишесте за естествена гъстота на супата. Бъркаме както при ризото и щом започне да става полустъклен, деглазираме със струя горещ бульон. Подправяме (сега) със сол и червен пипер.
Постепенно наливаме цялото количество бульон и запазената вода от копривата. Оставяме да къкри под капак на тих огън, докато оризът омекне.
В последните минути на варене пускаме в тенджерата подготвените спанак и коприва, заедно с индийско орехче, което отлично пасва на листните зеленчуци. Финална струйка лимонов сок и супата е готова.
Супер натурално вкусна е без застройка. Но винаги може да сервирате в друга купичка апетитна сметановата разядка.
Съвети:
Добавяйте в последните 1-2 минути копривата или спанака – в самия край на готвене. Спестявате си вида на почернели зеленчуци и много важно: освен сочният зелен цвят, запазва се ценният хлорофил.
Водата от варене на коприва съдържа много здравословни съставки. Затова не я изхвърляйте, а използвайте като основа за супа, като чай или за поливане на растения.
Направете си зелено песто от омекналите спанак и коприва без ориз, с добавени зехтин, кедрови семки (тиквени, слънчогледови, сусам; орехи) и балсамов оцет. Сюрпризирайте с тези пролетни спагети – вместо с традиционен сос, разбъркайте ги с копривено песто!
Разнообразявайте зеленолистните супи:
- Например вместо ориз сложете фин булгур или пресни картофи
- допълнете палитрата листа с лапад и киселец
- като екстра може да включите разтопена извара, също и домати
- с топено сирене – бърка се, докато се разтвори, едва след това се слага коприва, спанак, лобода...
- с пилешки гърди – в бульона със сварено месо, картофи и моркови съвсем накрая се добавя коприва и капки лимонов сок
- гарнирайте с твърдо сварени яйца на резени
- пасирайте, ако желаете крем-супа
- сервирайте копривена дип-разядка в компанията на пържени или поширани яйца, запържен бекон, варени картофи:
Копривата се бланшира за кратко и се задушава в разтопено масло. Готви се на пара около 5 минути. Смесва се със заквасена сметана, сол, черен пипер, индийско орехче, също печени тиквени семки и орехи, и по желание настъргано сирене. За по-фина структура се пюрира с пасатор.
Копривено пюре
След като се бланшира с вряла вода, копривата се задушава за кратко в разтопено масло. Смесва се със заквасена сметана, сол, черен пипер, индийско орехче, печени тиквени семки или орехи, настъргано сирене по избор - чедър, синьо, гауда, пармезан. Всичко се пюрира до гладкост с пасатор или в блендер.
По-семпъл вариант е да се смесят: сварена за 5 минути коприва, извара (сирене), масло, прясно мляко или сметана.