Не давайте аспирин на децата до 18 -годишна възраст

Последна промяна на 05 February 2025 в 20:29 44 0


Сега е сезонът на грип и варицела. Децата ги втриса. У дома имате само аспирин (често употребяван от възрастни като антиагрегант, болкоуспокояващ или за снижаване на високата температура). Решавате да му дадете малко аспирин. Не! Не трябва. Има опасност от Синдром на Рей.


Варицелата е заразна болест и при деца, и при възрастни, които не са боледували в детска възраст. Преболедувалите дават траен доживотен имунитет. Причинява се от вируса на Варицела зостер, който се предава по въздушно-капков път чрез кихане, кашляне, целувки, или чрез контакт с кожата, лигавиците на заразния болен. Заразата се излъчва от последните два дни на инкубационния период, който е 2 седмици, на боледуващия до засъхване на мехурчетата на обрива.
Болестта се проявява с дребни мехурчета на кожата, силно сърбящи, или болезнени при разчесване и вторична инфекция, покачване на телесната температура, втрисане, главоболие, сънливост, болки по мускулите.
Въпреки изградения имунитет, при повторно заразяване с този вирус може да се развие Херпес зостер: неприятни болезнени обриви, тъй като инфекцията се загнездва в спиналния ганглий на троичния нерв и гръбначно-мозъчните нерви.
Опасно е заболяването по време на бременност и за майката, и за плода, защото може да настъпи спонтанен аборт. Бебетата, които се кърмят от преболедували в детство майки, не се разболяват, докато носят антителата на майка си.

Грипът се причинява от разнородни щамове вируси, за които се говори всяка есен, зима, пролет, та и през лятото има т.н. летен грип. Предаването също става и по въздушно-капков, и по контактен път от скорошно заразени предмети, плодове, зеленчуци, плотове на маса и др. Симптомите са сходни с тези на варицелата, но без обриви. Само че усложненията от грипа са много по-чести: главоболие, сънливост, висока температура (всичко това е резултат на енцефалитна реакция на мозъка), а при тежки случаи може да се развие енцефалит, менингит. Много чести и в сегашната вълна са възпалението на средното ухо и Евстахиевата тръба със заглъхване на ушите, намален слух, по рядко със засягане на слухово-вестибуларния нерв и трайна глухота, бронхити, пневмонии, активиране на ревматоидни артрити, болести на периферната нервна система като радикулити, дисцити и др.

И в двата случая болното дете се отпуска, измъчва го главоболие и висока температура. Деца, които страдат от епилепсия или са правили фебрилен гърч в миналото, са застрашени да направят същия.
Трябва да дадем на детето лекарство за снижаване на температурата! При деца може парацетамол във вид на сироп за бебе, в доза 15 мг/кг на един прием, през 6 часа; парацетамол под форма на свещички в ануса от 80, 150 или 300 мг, в доза 15 мг/кг телесно тегло; ибупрофен сироп в доза 10 мг/кг на прием, през 8 часа; хексалгин за деца, аналгин, диалгин, в доза 10 мг/кг на прием, през 8 часа, капки, сашета или таблетки, Да се има предвид евентуална индивидуална алергия към това лекарство и заболявания на бъбреците! Може да се прилагат алтернативни методи: „Куул пач“ лепенка се поставя на челото за около 4-6 часа.

Могат да се правят студени компреси на челото, на шията с оцет, както правеха нашите майки и баби. Или влажни обвивания с мокри чаршафи на цялото тяло, обливане с хладка вода от слабинните гънки надолу по крачетата. Да не се правят при деца, предразположени към фебрилни гърчове!
Ако детето го втресе, завиваме го и затопляме студените му крачета и стъпала.
Да се дават много течности на детето за рехидратация!

Защо НЕ аспирин
Аспиринът е използвано лекарствено средство от човека от хилядолетия. Той е ацетилсалицилова киселина, която древните гърци произвеждали от кората на върбата и от там идва името му. Освен антипиретик (за снижаване на телесната температура), той е аналгетик от рода на нестероидните противовъзпалителни средства, има противовъзпалителен ефект и антиагрегантно действие (противосъсирващо).

През 1963 г. австралийският патолог Рей описва един неприятен тежък синдром след даване на аспирин при деца до 18 г., наречен Синдром на Рей. Подобни случаи са описани още през 1929 г. Проявява се най-често при употребата на аспирин при малки деца с грип или варицела. Симптомите се развиват към 3-7-я ден след началото на инфекцията. Характеризира се с тежко чернодробно и мозъчно възпаление, чернодробна недостатъчност и енцефалопатия: повръщане, сънливост, обща слабост, раздразнителност, втренчване на очите, агресивно поведение, дълбоко забавено дишане, гърчове, неврологични увреждания (частични парализи), менингитни прояви, симптоми на мозъчен оток, чернодробна недостатъчност (губи детоксичната си функция и производството на жизнено важни вещества), увеличение на черния дроб, лека жълтеница, диария, тахикардия, кома и в тежки случаи завършва фатално.

Не е установена причината за този синдром. Смята се за метаболитно заболяване на обмяната на мастните киселини поради липса на някои ензими, влошено производство на карнитин, на въглехидрати, нарушение на урейния цикъл и ацидопатии. Провокиращи фактори може да бъдат наличие на някои инсектициди, хербициди или органични разтворители (спирт, ацетон).
Освен вирусите на грип А и В, варицела зостер, провокиращи може да бъдат по-рядко аденовируси, коксаки-вируси, парагрипни, Епщайн-Бар, цитомегаловирус, ХИВ, хламидия, Бордетела пертусис (коклюш), шигела, салмонела (гастроентерити).

Лечение при синдром на Рей: перманентно венозно вливане на детоксикиращи (глюкозни) и рехидратиращи серуми (физиологичен разтвор), антиедемни средства (манитол и диуретици), регулиране на хуморалния и ензимен статус, витамини, амонячни детоксиканти, ренимация, противогърчови и анаболни средства (ноотропил и подобни), вазодилататори.

Виж още за: