Болести на летния сезон

Последна промяна на 15 July 2024 в 19:27 222 0

Топлинен удар
Клинична картина: Началните прояви са главоболие, замайване, гадене, обща отпадналост, мускулни гърчове, зрителни смущения, повишаване на температурата. Развитата картина се характеризира с хипертермия (ректалната температура може да достигне 42-44 градуса), суха, топла и зачервена кожа, ускорен и мек пулс.
Лечение: Долекарска помощ. На първо място се вземат мерки за намаляване на хипертермията: поставяне на пострадалия на сенчесто място, незабавно събличане на дрехите, обвиване във влажни чаршафи или потапяне на тялото във вода с температура еднаква с тази на околната среда, като се охлажда постепенно - с лед на главата, пиене на подсолена вода с температура около 35 градуса. Ценно народно средство е намазването на тялото с кисело мляко. При тежки случаи обаче е необходимо болнично лечение.

Профилактика: Носене на широки дрехи от порьозна материя, която не затруднява топлоизлъчването и изпаряването от повърхността на тялото.
Пиенето на повече (но не в големи количества наведнъж) охладени, но не ледени течности. Трябва да се яде по-малко храна и то лесно смилаема, като се забранява употребата на алкохол, особено при извършване на тежка физическа работа.
При работа в много влажен въздух, висока температура и затруднено охлаждане – в кораби, мини, леярни заводи и други, да се дава почивка на всеки 10-15 минути. В крайморската ивица пък шофьорите трябва да бъдат много внимателни при преминаване през т. нар. междинни пространства.
Болни от сърдечно-съдова недостатъчност, затлъстяване, хипертонична болест и болести на щитовидната жлеза не трябва да работят при висока температура и да престояват в места със задушна атмосфера.


Слънчев удар, слънчасване
Клинична картина: Настъпва остро, понякога свръх остро. Леките случаи протичат по подобие началото на топлинен удар, тежките обаче протичат със загуба на съзнанието, психични разстройства, по-рядко с възбуда; огнищни прояви от страна на централната нервна система – епилептиформени гърчове, менингенален синдром.
Клинични форми: стомашно-чревно-коремни болки, повръщане, диария, тежка дехидратация; сърдечна – остра сърдечна слабост с разширяване на сърцето; менингеална – мускулни крампи, огнищни прояви от страна на централната нервна система, които могат да преминат в кома.
Лечение: Както лечението на топлинния удар, със задължителна хоспитализация на тежките случаи.
Профилактика: Избягване на продължително престояване или работа с гола глава под прякото въздействие на слънчевите лъчи. На плажа избягвайте носенето на гумени шапки извън водата. Другите мерки са същите като тези срещу топлинния удар. Към охладените течности прибавяйте готварска сол.