Силен имунитет през есента с подходяща храна

Последна промяна на 07 October 2019 в 00:17 1006 0

Есенният сезон предстои. С него ще ни навестят отново микробите, характерни за хладните влажни дни. За щастие можем да се предпазим от вредното им действие с едно изключително приятно средство – здравословната храна!

Когато температурите падат, идва ред на хремата, кашлицата, гърлобола... Най-неправилното поведение е и най-често срещано – за да избегнем лошото време, се затваряме в помещения, пълни с вредни микроорганизми. Дребните ни врагове са навсякъде – в домовете ни, в офисите, в градския транспорт, на всяко обществено място...
Поддържането на силен имунитет трябва да е всекидневна грижа. Недостигът на витамин С и магнезий в храната, например, намалява устойчивостта срещу сезонните инфекции. Нужни са и достатъчно протеини, особено на възрастните хора и на вегетарианците, тъй като без тях е невъзможно изработването на антитела в организма. Силна подкрепа за защитата на тялото от микробите предлагат продукти като чесън, киви, лимон, мед и други. А бактериалната флора е надеждна бариера срещу болестите при условие, че е добре балансирана, за което помагат ферментиралите храни.

15 храни, които ни пазят от болести

Броколи - 100% силен имунитет
В голямото семейство на зелетата, броколите се отличават с богатството си на глюкозинолати – вещества, които се превръщат по време на храносмилането в активните молекули сулфорафани, известни със свойството си да потискат развитието на някои видове рак и някои бактерии. Освен това броколите съдържат голямо количество витамин С.
Как е най-добре да се консумират?
Добре е да ги купувате в прясно състояние, като внимавате да са стегнати и с хубав зелен цвят. Консумирайте ги бързо, за да не се загуби нищо от ценните им съставки. Броколите се варят кратко време, така че да останат хрупкави – по този начин няма да се разруши ензимът, който позволява трансформацията на глюкозинолатите.
Колко често?
Най-малко веднъж седмично. Редувайте броколите с други видове зеле – брюкселско, бяло и др.

Гъби шийтаке - свръхстимулиращи
В Азия, където гъбите шийтаке се отглеждат от близо 1000 години, ги наричат „еликсир на дълголетието”. Те са богати на антиоксиданти и стимулират защитата на организма. Ефектът им е толкова значителен, че лекарите препоръчват ползването им паралелно с химиотерапията за по-силен имунитет, когато тялото е подложено на изпитания.
Как е най-добре да се консумират?
Могат да бъдат приготвяни като обикновени печурки – задушени, в омлет, в сосове и др. Намират се пресни или сушени.
Колко често?
Веднъж седмично и всек8и път, когато имате желание.

Кисело зеле - щастлива чревна флора
Като всички ферментирали продукти киселото зеле е истинска бомба от пробиотици полезни бактерии, които се грижат за здравето на чревната флора и укрепват имунитета. Процесът на ферментация води също до по-високо съдържание на витамин С, който благоприятства дейността на белите кръвни клетки – войниците на имунитета.
Как е най-добре да се консумира?
По-полезно е киселото зеле да се хапва сурово като салата, тъй като при готвенето се разрушава част от полезните вещества в него.
Колко често?
Веднъж седмично или по-често. Киселото зеле се храносмила лесно и няма опасност да прекалите.

Куркума - мощно противовъзпалително действие
Съдържащият се в куркумата куркумин предпазва клетките от вредите, които нанасят свободните радикали, и намалява възпалителните процеси. Освен противораков ефект, куркумата притежава и свойството да успокоява храносмилателните проблеми и да предпазва от гастроентерит.
Как е най-добре да се консумира?
Самостоятелно приета, куркумата не се усвоява добре, затова се консумира в комбинация с мазнини и с черен пипер, който увеличава ефекта и. Както и при други екзотични подправки, идващи отдалече, по-добре е да се купува био производство, за да се избегнат пестицидите и други замърсители.
Колко често?
Всеки ден с 1 щипка куркума можете да подправяте сосове, супи и всякакви други ястия.

Мед - безпощаден с вредните бактерии
Ако има природно средство, което е с доказано лечебен ефект, то това е медът, ползван срещу инфекции на дихателните пътища. Неговите ценни съставки – витамини, полифеноли, олигоелементи и др. – действат в комбинация помежду си и му осигуряват неговите заздравяващи, противомикроби и стимулиращи свойства.
Как е най-добре да се консумира?
Не бива да го затопляте и е добре да го консумирате в рамките на година след производството му. Най-силни антибактериални качества има медът от лавандула и от мащерка. Слагайте по 1 ч. лъж. в билковите чайове или в киселото мляко.
Колко често?
При дихателни инфекции всяка вечер пийте отвара от мащерка, подправена с лимон и мед. Все пак не прекалявайте с меда, защото е доста сладък.

Чесън - враг на микробите

Чесънът е от така наречените супер храни, които предпазват от свободните радикали, вредните микроби, раковите заболявания, повишения холестерол и още, и още врагове на човешкото здраве. Всичко това се дължи главно на серните съединения в състава му. Като добавим и действието му на естествен антибиотик, който убива болестотворните бактерии, без да засяга полезните, чесънът с право застава на предна позиция в препоръчителния списък от полезни храни.
Как е най-добре да се консумира?
Топлинната преработка унищожава част от активните молекули на чесъна, затова е най-добре да се употребява суров или да се добавя към ястието в края на готвенето.
Ако не го понасяте добре в сурово състояние, разрязвайте скилидките по дължина и премахвайте сърцевината. За да се възползвате максимално от свойствата му, го стривайте.
Колко често?
1 сурова или 3 готвени скилидки на ден.

Лимон - боец на всички фронтове
Той е богат на флавоноиди – антиоксиданти, които предпазват клетките от свобосните радикали и така засилват защитата на организма срещу инфекциите. В лимона има и много витамин С, необходим за усвояването на желязото, което преборва умората, и на лимоноидите, които усилват имунитета. Освен това този плод стимулира черния дроб, натоварен със задачата да елиминира токсините от организма.
Как е най-добре да се консумира?
Пийте сока, разтворен в чаша вода, подправяйте ястията, но не го затопляйте, за да се съхрани витамин С.
Колко често?
Всеки ден можете да освежавате салатата, рибата, зърнените закуски и десертите с малко лимонов сок.


Киви - витамин С
Само едно киви е достатъчно, за да си набавите дневната препоръчителна доза от витамин С, който стимулира имунната система, улеснява усвояването на желязото благоприятства кръвообращението и предпазва клетките от свободните радикали.
Как е най-добре да се консумира?
Сурово, за да не се разрушава скъпоценният витамин С, чувствителен на термична обработка.
Колко често?
1-2 кивита няколко пъти седмично, Редувайте ги с други полезни плодове – портокали, манго.

Кисело мляко - концентрат от пробиотици

Една порция кисело мляко съдържа милиарди живи бактерии, наречени пробиотици. Те могат да бъдат различни видове. Основните им полезни свойства са стимулирането на храносмилането и укрепването на имунитета.
Как е най-добре да се консумират?
Не го оставяйте да застоява, тъй като с времето количеството на пробиотиците намалява. Добре се съчетава с банани и овесени ядки – продукти, съдържащи специфични фибри, които полезните бактерии ползват, за да се развиват.
Колко често?
1-2 пъти дневно по една порция от 200 грама.

Комбуча - максимално храносмилане
Този азиатски чай съдържа различни микроорганизми и представлява коктейл от благотворни за здравето вещества – пробиотици, ензими, органични киселини. Комбуча се грижи за баланса на чревната флора и улеснява храносмилането.
Как е най-добре да се консумира?
Комбуча се пие в началото на храненето, за да абсорбира правилно съставките на храните и да улесни усвояването им. Напитката е активен продукт и с нея не бива да се прекалява. Най-подходящите са периодите, в които настъпва смяна на сезона.
Колко често?
1-2 пъти дневно в продължение на 2-3 седмици.

Мазни риби - омега 3
Благотворни за сърдечносъдовата система, мазнините омега 3 имат също и противовъзпалително действие, което представлява ефикасна превенция на редица заболявания. Тези важни мазнини се съдържат в мазните риби, които освен това доставят подсилващия имунитета витамин D.
Как е най-добре да се консумират?
Избирайте малки по размер риби – скумрия, сардина, херинга, защото те са по-малко замърсени с вредни вещества от големите. Най-добре е рибата да е прясно уловена, но и консервите доставят нужните ценни вещества.
Колко често?
1-2 пъти седмично.

Червени боровинки - съюзник на жените
Те са богати на антиоксиданти и на проантоцианидини, известни с превантивното си действие срещу инфекциите на пикочните пътища. Тези вещества възпрепятстват прикрепването на бактериите Ешерихия коли, които причиняват цистит, по стените на пикочния мехур.
Как е най-добре да се консумират?
Най-често се намират сушени или на сок. Сушени, могат да бъдат ползвани вместо стафиди в сладкиши и салати. Сокът пък трябва да е без добавена захар.
Колко често?
1 чаша сок от червени боровинки всяка сутрин в случай на повтарящи се уринарни инфекции.

Сок от нар- - антиоксидант
Нарът съдържа многобройни антиоксидантни молекули, които действат в комбинация – танини, антоцианини и др. Изследванията показват противомикробния ефект на сока, но също превантивното му действие срещу възпалителни процеси и ракови заболявания. Сокът е по-полезен от плода, защото при изстискването се извличат и антиоксидантите от мембраните между семките.
Как е най-добре да се консумира?
Вместо да купувате подсладен сок от нар, потърсете 100% натурален сок без добавени съставки и го разреждайте с малко вода, за да намалите киселия вкус.
Колко често?
Една чаша всяка сутрин.

Морски дарове -  олигоелементи
Всички морски продукти са богати на минерали. Морските дарове съдържат много цинк – олигоелемент, който участва във формирането на ДНК и в реакциите на имунната система, както и селен, желязо и мед, които подсилват защитата на организма.
При това морската храна е бедна на калории.
Как е най-добре да се консумират?
Подправяйте ги само с малко лимонов сок.
Колко често?
Когато имате възможност, но най-вече през лятото.

Квасен хляб - реминерализиращ
Обикновено хлябовете се приготвят с мая, от която бързо бухват и се получава хубав обем. Квасеният хляб е по-плосък и тежък. Квасът съдържа ензими, лактобактерии и минерали, които правят хляба по-лесно смилаем и намаляват гликемичния му индекс.
Как е най-добре да се консумира?
Една филийка сутрин с малко мед или в сандвич с пушена сьомга и салата за експресна вечеря.
Колко често?
2-3 филийки всеки ден.